Teknoloji

Yerli Drone Projesi Ape X

Yerli Drone Projesi Ape X

Yerli Drone Ape X, Arıkovanı’nda Destek Toplamaya Devam Ediyor!

Kaan Cevher ve Çağkan Güneri tarafından kurulan Ape Drone Teknolojileri, geçtiğimiz yılın Ağustos ayından bu yana Ape X modeli üzerinde çalışıyor. Bugün ise kurucularla birlikte toplamda 5 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen Ape X, Arıkovanı’nda 200 bin TL toplamayı hedefliyor.

Ape X, geçtiğimiz Kasım ayında Arıkovanı‘nda destek toplamaya başladı.

Ape X, geliştirici ekibin iddiasına göre dünyanın en kolay kullanılabilen drone’u. Ape Drone Teknolojileri tarafından geliştirilen Mime kumanda sayesinde kolay kullanım olanağı sunan Ape X, 3 eksende gimbal kamera sabitleyicisi ve 4K kamerası ile uçuş esnasında yarım saate kadar görüntü almanızı da sağlıyor.

Yerli dronu iyi anlatımı ile Pentaprizma youtube kanalının videosunu sizlerle palaşmak istedik.

El hareketlerinizle dronu yönetmenizi sağlayan Mime kumanda ile üzerinde bulunan sistem sayesinde yükselme, alçalma ve kendi ekseni etrafında dönme gibi hareketler yapabiliyorsunuz.

Ape X modelini mobil uygulama ile kontrol edilebileceksiniz üstelik.

4 adet fırçasız ve yüksek performanslı yarış motoruna sahip olan Ape X, bir yarış moduna sahip ve rüzgarsız bir alanda 90 km hızlarına kadar çıkabiliyor.

Ape X modelinin First-person view (FPV) destekli ve bunun yanında VR gözlüğü ile geliyor.

Kullandığı açık kaynaklı yazılım sayesinde istendiği gibi modifiye edilebilen Ape X, kullanıcısı tarafından geliştirilen modüllerin, üzerine eklenmesine de imkan sağlıyor.

Kamera modülü, batarya, ESC ve sensörlerin haricinde yerli üretim ekipmanlardan oluşturulacak olan Ape X’in montaj işlemleri Türkiye’de yapılacak.

Ape Drone Teknolojileri’nin üzerinde çalıştığı en önemli ürün elektronik uçuş kartı. Tüm dünyada kullanıma sunulan sadece 5 açık kaynaklı uçuş kartı olduğunu belirten Ape Drone Teknolojileri, üzerinde çalıştıkları yazılımı açık kaynaklı koda dönüştürerek bütün dünyanın kullanımına sunmayı hedefliyor.

Tamamen hazır ve uçuş gerçekleştirebilen bir prototipe de sahip olan Ape X, kısa zaman içinde 39 Arıkovanı kullanıcısından toplamda 59 bin 845 TL destek toplamayı başardı. Ve toplamaya devam ediyor.

Kullanıma sunulduğunda perakende fiyatı 2 bin 250 TL olacak olan Ape X’in Arkovanı’ndaki erken erişim fiyatı ise 1,300 TL. Ape X, Haziran 2018 itibariyle montaj ve gönderim işlemlerine başlayacak.

Yazar Hakkında

Teknoloji FM

Teknoloji blog, son dakika teknoloji haberleri, mobil blog, oyun blog, sinema ve teknoloji incelemelerimiz ile Teknoloji fm’i takip edin..

Yorum Yap