Mobil Teknoloji

WhatsApp Depolama Alanı Nasıl Temizlenir?

WhatsApp Depolama Alanı Nasıl Temizlenir?

Merhaba, WhatsApp: bu makalemizde anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a gelen depolamayı yönetme, gereksiz verileri temizleme özelliğinden bahsedeceğiz.

WhatsApp hepimizin bildiği gibi tüm dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması. Kullanıcı sayısı 1.3 milyar. Aktif kullanan ise 1 Milyar. Yani gün içinde tam bir milyar kullanıcı aktif olarak WhatsApp’a giriyor. WhatsApp kullanıcı sayısı ve sevilen bir uygulama olması sebebiyle sürekli olarak gelişmekte ve her geçen gün mevcut özelliklere bir yenisi eklenmektedir. Sesli arama, görüntülü konuşma, hikaye paylaşma sırasıyla gelen özellikler. Aktif kullanımından dolayı iyileştirmeye giden WhatsApp; Kullanım sıklığına paralel olarak paylaşılan veriler ile çok ciddi bir depolama alanı kaplıyor. Tek tek silerek telefon hafızamızda yer açmamızdan ne kadar yer kapladığını biliriz.

WhatsApp Depolama Alanı Nasıl Temizlenir-1

Geliştirme ve iyileştirme adına yapılan çalışmalar sonucu depolamayı yönetme özelliği telefonlara geliyor. Artık İOS’larda gereksiz olduğunu düşündüğünüz WhatsApp verilerini temizleyerek cihazınızın hafızasını rahatlatabilirsiniz. Bu özellik şu an için yalnızca iOS işletim sistemi bulunan cihazlarda yer alıyor. Android sürümü şu anda test aşamasında. En yakın zamanda Android platformunda da WhatsApp verileri detaylı olarak kontrol edilebilecek, gereksiz verileri silebilme özelliği Android’de de bulunacak.

WhatsApp çoğu kişinin gün içinde en fazla kullandığı uygulamadır. Grup sohbetlerinde birden fazla kullanıcının bulunduğu sohbete bir kişinin paylaştığı medya aynı anda tüm katılımcıların verilerine dahil olur. Bu da fazla veri depolanmasına neden olur, telefon hafızasını kısıtlayabilir.

Bu gibi sorunlar ve geri bildirimler üzerine uzun süreli dosya paylaşımının bir depolama sorunu yaratacağını fark ederek uygulamaya bir ‘veri ve depolama kullanımı’ ayarı koyuyor. Veri ayarı, hangi dosya türlerinin, hangi veri ağına bağlı iken otomatik indirileceğini belirlememizi sağlıyor. Bu özellik zaten tüm İOS ve Android’lerde mevcut. Asıl önemli olan ‘depolama kullanımı’ ayarı.

WhatsApp Depolama Alanı Nasıl Temizlenir-2

Depolama kullanımına girdiğimizde hem grup hem de bireysel sohbetlerimizin tamamı listeleniyor ve hangi medya dosyasının telefonumuzda ne kadar depolama alanı işgal ettiğini belirtiyor. Fazla veri bulundurduğunu düşündüğünüz sohbete tıklayarak GIF, resim, video, ses ya da metinleri ayrı ayrı olarak temizleyebilirsiniz. Bu verilerin bulunduğu sayfanın altında ‘’yönet’’ seçeneği bulunacak. Bu seçenekle her bir veriyi ayrı ayrı silebilirsiniz. Sohbeti saklayıp görüntüleri veya videoları, istediğiniz gibi silebilirsiniz.  Böylece görüşmenizdeki önemli kısımları yok etmeden depolama alanında yer açabilirsiniz. İyi günler dileriz…

Tüm Teknoloji ve Mobil Haberlerimiz İçin Sizi Şöyle Alalım : Teknoloji ve Mobil Haberleri

Yazar Hakkında

Teknoloji FM

Teknoloji blog, son dakika teknoloji haberleri, mobil blog, oyun blog, sinema ve teknoloji incelemelerimiz ile Teknoloji fm’i takip edin..

Yorum Yap