Teknoloji

Twitter, Karakter Limitini 280’e Çıkardı

Twitter Karakter Sınırı

Twitter’ın yapmış olduğu açıklama ile 140 karakter limitini değiştirme kararı alındı. Yapılan açıklamada yeni karakter limitinin 280 olacağı duyuruldu. Twitter sınırı artırarak daha fazla kullanıcının aktif hale geleceğini düşünüyorlar. Konunun duyurulduğu blog yazısında özellikle İngilizce tweet atan kullanıcıların 140 karakter limitine çok çabuk ulaştıklarından dolayı bunun önüne geçmek için limit artışı düşünüldüğü belirtildi. Gelen şikayetlerde Twitter kullanıcılarının düşüncelerini genel olarak 140 karaktere sığdırmakta zorlandıkları belirtildi ve bu durum da Twitter kullanımını önemli ölçüde etkilemektedir. Fakat bu kısıtlanma hissiyatı Japonca, Korece benzeri Asya dillerinde geçerli değil. İngilizce Tweetler’de 140 karakter zorlanma oranı %9 iken Asya dillerinde bu oran sadece %0,4 gibi minimal bir rakam olmaktadır.  Bunun sebebi Asya dillerinde daha az karakter kullanarak daha çok düşüncenin yazıya aktarılmasıdır. Bu sayede Asya dillerinde yazı karakterleri kullanan kişiler twitterı daha aktif bir şekilde kullanabilmektedir.

Twitter Karakter Sınır

Twitter’ın 140 karakter limitinin tarihine baktığımızda aslında bu sms döneminden kalma bir özelliktir. Kısa mesajların karakter limiti 160 idi. Tweetler’in kısa mesaj yolu ile bildirim geldiği dönemde 20 karakter kullanıcı ismi için ayırtılmış geriye kalan 140 karakter ise düşüncelere yer verilmiştir. Bu sebepten dolayı karakter limiti 140 ile sınırlandırılmıştı. Fakat bu duruma kullanıcılar kısaltma yöntemi ile yaratıcılıklarını ateşledi ve 140 karakter limiti ile çok daha fazla düşüncelerini belirtme yöntemi buldu. Düşünceler kısıtlı alanda daha net olarak anlatılmaya başlandı. Yinede 140 karakter limiti büyük bir kitle için sorun olmaya devam etti. Bu kısıtlanma şirketin kullanıcı kitlesinin genişlemesine engel olmaktaydı. 328 milyon kullanıcısını arttıramayan Twitter eleştirilere maruz kalmaktaydı. Tabi ki büyüme yavaş gerçekleştirilince bu tüm yönetimi ve yatırımcıları huzursuz ediyor. Bu duruma çözüm getirmek isteyen Twitter bu yıl yeni özellikleri kullanıcılarına sunacak. Bu konu hakkında geçen yıl GIF özelliğini getirerek aktifliği önemli ölçüde arttırmayı başarmıştı. Önümüzdeki günlerde de karakter limitinde değişikliğe giderek yeni bir gelişme planlanıyor. Bu gelişme ile kısıtlama 2 katına çıkacak ve kullanıcılar kendilerini daha öz ve açık şekilde ifade edebilecekler.

Twitter Karakter Sınırı

Tüm teknoloji haberlerimizi okumak için sizi şöyle alalım : Teknoloji Haberleri

Yazar Hakkında

Teknoloji FM

Teknoloji blog, son dakika teknoloji haberleri, mobil blog, oyun blog, sinema ve teknoloji incelemelerimiz ile Teknoloji fm’i takip edin..

Yorum Yap