Teknoloji

NASA’nın Göz Bebeği Curiosity Yavaş Yavaş Parçalanıyor

Curiosity

Curiosity 5 seneden daha uzun bir süredir NASA Mars üzerindeki araştırmalarına tam gaz devam ederken Mars üzerinde görev yapan Curiosity’den gelen son görüntüler NASA’yı endişelendirdi. NASA’nın açıklamalarına göre Kızıl Gezegende görev yapan Curiosity’nin altı alüminyum  tekerleğinden birinde çatlaklar ve büyük boşluklar meydana gelmiş. Bu hasar aracın ömrünü azaltsa da NASA Curiosity için beklenenden çok daha büyük işler başardığını belirtti. Alüminyum tekerleğindeki hasarın sebebi Kızıl Gezegenin engebeli arazisinde 5 yıldır fotoğraf çekimleri yapıp bu fotoğrafları dünyaya yollayan Curiosity’nin karşılaştığı zor koşullar olarak belirtiliyor.

Curiosity

Alüminyum tekerleğin yapısı zigzag şeklinde bir yapıya sahip. Bu zigzag biçimlerinde parçalanmalar olsa dahi şuanlık kontrol altında olduğu söyleniyor. Fakat bu ileriki yıllarda nasıl bir sonuç doğuracak bilinmemekte. Bu sebepten dolayı uzmanlar araç için hasar kontrolü yapıp aracın yaşlanma etkilerinin analizlerini yapacak.NASA’nın yapmış olduğu açıklamalara göre Curiosity’nin hasarlı halinde dahi uzun süre dayanma kapasitesi mevcut. Araç şuanda 15 kilometreden fazla yürüyüş gerçekleştirdi. Buna rağmen 10 kilometre daha yol kat edebileceği düşünülmektedir.

Kızıl Gezegenin aracı Curiosity zorlu şartlarda çok iyi işler başardı. Şuana kadar Dünya’ya yolladığı fotoğraflar arasında en dikkat çekici olanı ise daha önce çekim yapmadığı bir objeyi fotoğraflaması oldu. İncelenen fotoğraftaki nesne bir tabuta benziyor. Bununla beraber bilim dünyasında pek çok sorular ortaya doğdu. İncelemeleri devam eden nesne gizemini korumaya devam ediyor.

Curiosity

Aracın alüminyum tekerinin fotoğrafına baktığımızda gerçekten hasarın ciddi olduğu olduğu gözler önüne seriliyor. Curiosity’nin son 10 kilometrelik yürüyüşünde tabuta benzeyen nesnenin incelenmesini umut ediyoruz. Son yayınlanan fotoğraflar tabuta benzeyen nesne ile insanları korkutmuş olsa da NASA hasarlı Kızıl Gezegen aracı Curiosity için daha çok endişeleniyor.

Tüm teknoloji haberlerimizi okumak için sizi şöyle alalım : Teknoloji Haberleri

Yazar Hakkında

Teknoloji FM

Teknoloji blog, son dakika teknoloji haberleri, mobil blog, oyun blog, sinema ve teknoloji incelemelerimiz ile Teknoloji fm’i takip edin..

Yorum Yap