Mobil

Microsoft Edge İos ve Android İçin Duyuruldu

Microsoft Edge İos ve Android İçin Duyuruldu

Merhaba, bu makalede Microsoft’un üzerinde çalıştığı ve sürekli geliştirdiği Microsoft Edge’den bahsedeceğiz.

Microsoft Edge, Windows 10’da internet Explorer’ın  yerini alan tarayıcı.  Edge diğer tarayıcılara göre daha hızlı ve güvenlidir. Web sayfası sekmelerini ön izleme, gruplama ve kaydetme için kolay araçlar sunuyor. Edge’de Kaydedip kaldırdığımız sekmeleri, olduğumuz sayfadan ayrılmadan; kolayca bulabiliyoruz. 2015’te Windows 10 için üretilen bu tarayıcının önümüzdeki günlerde mobil sürümünün de sunulacağı hakkında bilgiler alındı.

Teknolojinin geliştikçe insan hayatını kolaylaştırması tezi karşısında üretilen bu gibi uygulamalarla, teknolojinin insan hayatını kolaylaştırmak için geliştiğini düşünmek daha doğru oluyor.

IOS ve Android için Microsoft Edge kullanıcılara resmi olarak duyuruldu. Android sürümü kısa bir süre önce sunulmuştu, iOS için de Microsoft Edge kullanıma sunuldu. Windows 10’da edge kullananlar şimdi telefonlarından kullanabilecekler, bigisayarda olduğu gibi mobil platformlardan yeni sekme açabilecekler, edge’nin kolaylıklarından her yerde faydalanabilecekler.

Microsoft Edge’nin mobil sürümü bilgisayarda devam etme yeteneğine sahip. Yani kullanıcılar aradıkları sayfayı bilgisayarlarında da açabilecekler. Aynı şekilde bilgisayarda aradıklarını veya çalıştığı sayfaları telefondan görebilecekler. Mobil ile bilgisayar arasında bağ oluşturacağı şeklinde de izah edilebilir. Masaüstü ve mobil arasında zincir niteliğinde olması kullanıcılar için kolaylık sağlayacak.

IOS ve Android için Microsoft Edge yalnızca İngilizce olarak yayınlanacak. İlerleyen zamanlarda diğer dillere de hizmet edilmesi düşünülüyor. Android için henüz oluşturulma aşamasında olan bu tarayıcının ön izlemesini İOS kullanıcıları Apple TestFlight ile test edebilir.

Mobil sürümü ile hayatımıza girecek olan Edge’nin sağlayacağı kolaylıklardan bazıları;

  • Web sayfaları üzerinde not almanızı sağlayacak.
  • Gezinirken dikkatinizi çeken haberlerin, makalelerin, görsellerin web notunu çıkarabileceksiniz.
  • Kaydedip yorum ekleyebilecek, görsel ekleyebilecek ve üzerine çizim yaparak arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

Ayrıca Microsoft Edge’in özelliklerinden bir tanesi de “Okuma Modu” özelliği. Okuma modu ile üzerinde gezindiğiniz web sayfalarında reklamları veya okurken dikkatinizi dağıtacak diğer görselleri bloke edip, istediğiniz makale ve haberleri e-kitap formunda okuyabileceksiniz.

Microsoft Edge, şu an sadece iPhone için, iOS kullanıcılarına indirmeye açık. İlerleyen zamanlarda Beta sürümüyle Android kullanıcıları içinde indirmeye açık olacak. App Store ve Google Play Store’da gelecek günlerde yerini alacak olan Edge’nin kullanıcı tabanının üç kat artması bekleniyor. Mevcut tarayıcıların yerini alacak. İnsanların İnternette daha kolay gezinmesini ve güvende olmasını sağlayacak.

Oldukça verimli olan bu tarayıcı Android ve iOS’ta yerleşik olacak, Windows’ta olduğu gibi akıllı tahminlerde de bulunacak.

Yazar Hakkında

Teknoloji FM

Teknoloji blog, son dakika teknoloji haberleri, mobil blog, oyun blog, sinema ve teknoloji incelemelerimiz ile Teknoloji fm’i takip edin..

Yorum Yap