Sinema

Kenan İmirzalıoğlu ve Cingöz Recai Filmi

Kenan İmirzalıoğlu ve Cingöz Recai Filmi

Kenan İmirzalıoğlu | Son günlerde sosyal medyada ardı arkası kesilmeyen film eleştirileri ve yorumları ile karşılaşıyoruz. ‘’Oyuncu kadrosunun neredeyse tamamı usta isimlerden oluşmasına rağmen nasıl olur da film zayıf kalır?’’ en sık rastladığım yorum kuşkusuz. Üstelik Filmin yönetmeni Onur ÜNLÜ iken. Daha fazla lafı uzatmadan filme geleceğim. Film, geçtiğimiz günlerde vizyona giren Cingöz Recai. İstatistiklere baktığımızda izlenme sayısı kendisi ile vizyona giren diğer filmlerden fazla. Biraz konudan, yönetmenden, başrolden bahsedeyim.

Kenan İmirzalıoğlu

Filmin Yönetmenini Türk Sineması ile ilgilenen her isim bilir şüphesiz. Leyla İle Mecnun, Beş Kardeş; yönetmeni olduğu diziler. Sinemada ise ödüllerle dolu filmleri: Kırık Kalpler Bankası, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Beş Şehir, Polis gibi bir çok film. Adana Film Festivali’nde Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok ile kazandığı En İyi Film ve Yönetmen ödüllerini aldı, yine Limon Yapım için çektiği Cingöz Recai ile gündeme geldi.

Cingöz Recai, Türk Edebiyatının en önemli yazarlarından Peyami Safa’nın, birçok insana okuma alışkanlığı kazandıran romanı. Bir Hırsızı anlatır ama beklediğimizin dışında bir hikayedir bu.

Cingöz Recai alelade bir hırsız değildir. O asla yalan söylemez, ahlaklıdır. Sadece hak ettiğini düşündüğü zenginlerden çalar, hem de çok değerli şeyler çalar.

Cingöz Recai yeni işler için geri döndüğünde baş komiser takibe geçer. Aksiyon eksik olmayan filmin başrolü hepimizi şaşırttı. Genelde ağırbaşlı rollerde gördüğümüz oyuncu bu sefer alışıldığı rolde değil.

Filmin Cingöz Recai’si Kenan İmirzalıoğlu. Osman Sınav’ın desteği ile sinema ve televizyona Deli Yürek dizisinin başrolünde başlayan İmirzalıoğlu; Ezel, Karadayı gibi çalışmalarda da yine başrolde olmuş ve oldukça beğenilmişti.

Cingöz Recai rolü için kılıktan kılığa giren İmirzalıoğlu, tam anlamıyla hakkını vermiş rolünün. Bu filmde olumsuz eleştiri almayan tek şey İmirzalıoğlu’nun oyunculuğu diyebilirim.

Diğer oyuncular Haluk Bilginer,  Meryem Uzerli,  Musa Uzunlar,  Fatih Artman, Serkan Keskin.

Kenan İmirzalıoğlu

Filmde en çok eleştirilen senaryodur. Ama gözden kaçmamalı ki bu bir romandır ve Peyami Safa bu romanı kendi adıyla bile yazmamıştır. Server Bedi imzasıyla yazdığı tüm eserlerinde amacın para kazanmak olduğunu birçok edebiyatçı bilir. Bu nedenle filmi olumsuz eleştiri topuna tutmak çok da doğru değil. Hikaye var evet, hikaye güzel. Fakat zaten çok fazla ekleme veya değiştirme yapmak orijinalini bozacaktır. Dönemine göre oldukça güzel olan romanı filme aktarmanın bir sakıncası olmayacaktır. Düşünüyorum ki, tüm oyuncuların usta olması beklentiyi yükseltti. Her şeye rağmen ve sosyal medyadaki yorumların aksine güzel filmdi, tavsiye ederim.

Tüm Sinema Haberlerimiz İçin Sizi Şöyle Alalım : Sinema Haberleri

Yazar Hakkında

Teknoloji FM

Teknoloji blog, son dakika teknoloji haberleri, mobil blog, oyun blog, sinema ve teknoloji incelemelerimiz ile Teknoloji fm’i takip edin..

Yorum Yap