Mobil Teknoloji

İphone X Alırken Bilmeniz Gerekenler

İphone X

İphone X | Dünyada birçok iphone kullanıcısının beklediği bir döneme girmiş bulunmaktayız. Eylül ayı itibari ile yeni İphone tanıtıldı. Apple’ın merakla beklenen İPhone X, İPhone 8, İPhone 8 Plus geçen haftalarda tüm dünyaya sunuldu. Bununla birlikte pek çok soru ortaya çıkmış oldu.

Apple yeni amiral gemileri ile birlikte Apple Watch Series 3 ve 4K Apple TV’iyi de piyasaya sürmüş bulunmaktadır. Fakat özel tasarımı İPhone X’ten bu ürünlerin tartışması dahi açılmıyor denilebilir. İPhone X satın almak için bilmeniz gereken bilgileri sizler için şöyle sıraladık;

İphone X

 

1 – İlk olarak özel tasarım telefonun ismini sizlere anlatalım. İPhone X nasıl okunur? İPhone (afyon) kısmını neredeyse hepimiz bilmekteyiz. Gelelim asıl soru X kısmına. Eks, iks, çarpı veya on diyenler bulunmaktadır. Bu serinin ismi İPhone’ların 10. Yılına özel olarak X yani on olarak çıkarılmıştır. X (on) bildiğimiz roma rakamlarından gelmektedir.

2 – Hareketli kullanıcılarımızın sakarlığına karşı pekte öneriyor sayılmayız. Çünkü yeni tasarım İPhone X ön ve arka yüze olmak üzere tamamı camdan oluşmaktadır. Fakat Apple’a göre şuana kadar en dayanıklı cam kullanılmaktadır. Bu tasarımın dayanıklılığına ek olarak paslanmak çelik çerçeve kullanılmıştır.

3 – Yeni İPhone X’in ön camı tamamı ile ekran yüzeyi ile kaplı sadece kamera üzerinde bulunan minik bir şerit hariç. Ekran çapraz şekilde 5.8 inç büyüklüğündedir.

4 – Ön camın tamamı ekran değişmiştik. Bu özelliği ile birlikte yeni telefonda fiziksel bir ev düğmesi kaldırılmak zorunda kalındı. Bununla birlikte kullanıcılar ana ekrana dönmek için ekranı aşağıdan yukarı doğru hafifçe kaydırması gerekiyor.

5 – Firmanın diğer telefonlarında güvenlik olarak parmak izi okuyucu kullanılmakta fakat yeni telefonunda yüz tarama sitemini getirdi. Diğer adı Face ID olan güvenlik sistemi için güvenliğin geleceği olarak nitelendirildi.

6 – Yeni İPhone X ile animoji ve emojiler animasyon özelliği taşıyacak. Yüz tarama sistemi sayesinde sizi tarayarak bir emoji haline getiriyor. Çok havalı göründüğünü de belirtmeden geçmeyelim.

7 – İphone X’te batarya kapasitesi hakkında şirket bir bilgi vermedi fakat denilene göre İPhone 7’den 2 saat daha fazla pil ömrüne sahip olacak. Yüz tanıma sistemi kafaları kurcalasa da deneyip göreğiz.

8 – 10. Yıla özel telefon iki renk seçeneği ile geliyor. Gümüş ve uzay gri. İPhone 8 ve plus için ekstra olarak altın rengi sunulmaktadır.

9 – Android ve İPhone’un ilk olarak bir araya geldiği nokta kablosuz şarj özelliği! Son çıkan telefonları ile Apple en son teknoloji Qi kablosuz şarj özelliği ekledi.

10 – İphone X diğer İPhone 8 ve Plus telefonlara göre daha geç satışa çıkarılacağını bildirdi. Ne de olsa 10. Yıla özel tasarım. İPhone X’in satışı 3 Kasım Cuma günü başlayacaktır.

İphone X

Tüm Mobil Haberlerimiz İçin Sizi Şöyle Alalım : Mobil Haberler

Yazar Hakkında

Teknoloji FM

Teknoloji blog, son dakika teknoloji haberleri, mobil blog, oyun blog, sinema ve teknoloji incelemelerimiz ile Teknoloji fm’i takip edin..

Yorum Yap