Teknoloji

Apple, Türk Yazılımcı Ergin’in Bulduğu Açığı Düzeltiyor

Apple, Türk Yazılımcı Ergin’in Bulduğu Açığı Düzeltiyor

Apple, bir Türk yazılımcı tarafından ifşa edilen Mac bilgisayarlardaki güvenlik açığını düzeltmek için yeni bir güncelleme yayımladı.

Yakın zaman önce açıklanan hata, bilgisayarlara şifre olmadan erişilebilmesine ve güçlü yönetici haklarına sahip olunabilmesine yol açıyordu. Yeni güncelleme kullanıcıların bilgisayarlarına otomatik olarak inecek.

Apple’in yaptığı açıklama: “Bu hatadan büyük üzüntü duyuyoruz ve tüm kullanıcılarımızdan özür diliyoruz. Güvenlik mühendislerimiz hatayı fark eder etmez çalışmaya başladı.” Şeklinde.

Yeni sürüm indirilebiliyor ve hatalı sürüm olan MacOS Sierra‘ya 10.13.1‘e otomatik olarak ekleniyor.

Apple’ın tarihindeki ikinci olan bu zorunlu güncelleme, milyonlarca Mac kullanıcısının güvenliğinin risk altında olduğu kaygılarını gidermek amacıyla yapıldı.

MacOS’un eski sürümüne sahip kullanıcılar güncelleme uyarısıyla karşılaşacaklar.

Apple açıklamasında “Güvenlik her Apple ürünü için başlıca öncelik. Maalesef MacOS‘un son sürümünde tökezledik. Müşterilerimiz daha iyisini hak ediyor, bunun tekrarlanmaması için geliştirme süreçlerimizi daha iyi denetliyor olacağız.” Dedi.

Hata, kendisini yazılımcı olarak tanımlayan Lemi Ergin tarafından Twitter‘dan duyuruldu.

Ergin, “İyzico adlı internet üzerinden yapılan satışlardaki ödemeleri düzenleyen firmadaki meslektaşlarının 23 Kasım’da Apple’ı bu hatayla ilgili bilgilendirdiğini” söyledi. Ayrıca “Bunlara ek olarak Apple’nin bir destek forumunda kullanıcıların 13 Kasım’da bu hatadan bir özellik gibi bahsettiklerini” söyledi.

Ergin güvenlik açığını kamuya açıklamadan önce şirkete bilgi vermemekle eleştiriliyor.

Açığı bulan Lemi Ergin, yapılan eleştirilere; ‘’Ben ne bir Hacker, ne de bir güvenlik uzmanıyım. Program yazarken, güvenliğe odaklanıyorum ama kendime asla güvenlik uzmanı diyemem’’ şeklinde cevap verdi.

Dikkatler şu anda açığın kamuoyuna duyuruluş yöntemine yoğunlaştı. Bu gibi açıklarda genelde şirketlere hatayı düzeltmesi için bir süre tanınıyor.

Apple’ın açıklamasında, güvenlik ekibinin 28 Kasım’a kadar bu açıktan haberi olmadığı söylemişti. Ancak şirketteki bir başka birimin açıktan daha önce haberi olup olmadığı belli değil.

Yazar Hakkında

Teknoloji FM

Teknoloji blog, son dakika teknoloji haberleri, mobil blog, oyun blog, sinema ve teknoloji incelemelerimiz ile Teknoloji fm’i takip edin..

Yorum Yap